خبرهای ویژه

» دین و مذهب » عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری بر اساس روایات

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۰۷ - ۱۲:۰۸

 کد خبر: 3027
 62 بازدید

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری بر اساس روایات

در این مقاله به کارهایی که عمل به آن باعث ایجاد فقر و تنگدستی می شود می پردازیم و آنچه که این مطلب را متمایز کرده است این است که منبع این مطلب احادیث و روایات معتبر می باشد.

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری بر اساس روایات

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری بر اساس روایات;

 

 

در این مقاله قصد داریم تا عوامل فقر و ناداری را یک به یک مطرح کنیم. همچنین در مقاله قبلی تحت عنوان ” روش های افزایش روزی” به مهم ترین راهکارها جهت گشایش و افرایش رزق و روزی پرداخته ایم، که مطالعه آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.
در عوامل به وجود آورنده فقر لازم است که دست تقدیر و قضای الهی از انجام اعمال گناه آلودی که باعث کاهش روزی می شود از یکدیگر تفکیک شونند . زیرا گاهی دلیل فقر و کاهش روزی این است که مورد امتحان خداونند قرار بگیریم و گاهی انجام برخی از گناهان در قطع روزی دخیل می باشد. اما هدف ما در این مقاله فقط پرداختن به اعمالی است که باعث کاهش روزی می شود تا با رعایت و عدم عمل به آن ها گامی در جهت افزایش روزی خود برداشته باشیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

 

۱- داشتن نیت خوب;

شخصی کسب و کاری را آغاز می کند و تمام تلاشش را انجام می دهد تا سودی زیادی عایدش شود و تمام سود حاصل از آن را صرف خوشگذرانی و لذت های دنیوی کند. اما شخص دیگری نیز کسب و کارش را شروع میکند او نیز در جهت کسب درآمد بیش تر تمام تلاشش را میکند اما قصد دارد که ۲۰درصد از سود حاصل از کارش را به نیازمندان کمک کند. به نظر شما خداونند کدام نیت را پسندیده تر می داند و به کدام شخص در جهت کسب روزی یاری می بخشد؟
امام علی علیه السلام می فرماید: هرگاه نیت فاسد باشد برکت برداشته می شود.

 

 

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

 

 

۲- سعی در به دست آوردن روزی حرام;

خداونند برای تمامی موجودات روی زمین و حتی زیر زمین روزی حلال قرار داده است و گاهی در کنار همان روزی حلال جهت آزمایش بندگانش روزی حرام قرار داده است و اگر شخص مورد آزمایش به روزی حرام دست اندازد خداونند از روزی حلال وی کم خواهد کرد. که در صورت استمرار این گناه، شخص غرق در روزی حرام خواهد شد.

 

 

۳- ترک امر به معروف و نهی از منکر;

اگر تمام انسان ها به قاعده دستور به خوبی ها و منع انجام بدهی ها، عمل کنند. بسیاری از مشکلات امروزی حل خواهد شد. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرموده اند: مردم همواره در نیک انند تا زمانی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنند، و آنگاه چنین نکنند، برکت از آن ها جدا میشود و عده ای بر عده ای دیگر مسلط می گردد و هیج یاوری در زمین و آسمان نخواهند داشت.

 

 

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

 

 

 

۴- پرداخت نکردن زکات;

پرداخت زکات از سوی ائمه معصومین و پیامبر اکرم (ص) بسیار توصیه شده است.در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) پرداخت زکات برکت زمین در زراعت، میوه و معادن قلمداد شده است.
امام رضا (ع): زکات از آن روزی وضع شده است که فقیران با آن گذران زندگی کنند و اموال توانگران را نگهبانی کنند (به واسطه پرداخت زکات خداوند اموال توانگران را نگهبانی می کند).

 

 

 

۵- انجام عمل زنا;

از جمله زیان های عمل زنا میتوان به قطع روزی اشاره کرد. راجع به زیان های زنا از پیامبر(ص) حدیثی نقل شده است: برای زنا شش پیامد وجود دارد; سه تا در دنیا و سه تا در آخرت.آنچه در دنیاست: آبرو را می برد، روزی را قطع می کند، مرگ پیش از موعد می آورد.

 

 

 

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

 

 

۶- بریدن از خویشاوندان;

در تعبیری از حدیث امام علی (ع) آمده است که: خداونند برخی از خانواده ها را که با یکدیگ همدلی و همکاری میکنند روزی شان را افزایش می دهد با وجود آنکه بد کارنند، و از سوی دیگر خداونند روزی خانواده هایی که با یکدیگر همدلی ندارنند و پراکنده هستند را قطع میکند در حالی که کارهای نیکوی دیگری انجام می دهد.

 

 

بخیل بودن;

بخل و خساست در اموال، باعث کاهش رزق و روزی و فقر میشود. در سراج الشیعه نقل شده است که: خوردن چیزی در حالی که فقیری به آن نگاه می کند و ازآن چیز به فقیر داده نشود، باعث فقر می شود. در حدیثی از امام علی (ع) نیز نقل شده است که: راندن نیازمندی که در شب عرض نیاز میکند موجب فقر میشود.

 

 

 

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

عوامل به وجودآورنده فقر و ناداری

 

 

اظهار فقر و درخواست از مردم;

همانطور که اظهار بی نیازی باعث افزایش روزی می شود، اظهار فقر هم روزی را کاهش میدهد. پس در سخت ترین شرایط اقتصادی تنها ببا خداوند درد و دل کنید و در برابر مردم اظهار بی نیازی کنید. امام علی (ع) : اظهار بی نیازی، نشانه سپاسگذاری است و تظاهر به تنگدستی در های فقر را به روی انسان می گشاید.

 

و در پایان;

از جمله عوامل دیگر که باعث تنگدستی می شود و فقط به ذکر عنوان آن ها بسنده می کنیم: ۱- خواب صبحگاهان ۲-برنامه ریزس نادرست ۳- ریا نمودن ۴- رباخوردن ۵- ترک کردن دعای خیر ۶- نفرین فرزند ۷- ستم به فقرا و کم فروشی اشاره کرد.

امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. لطفا ما را پذیرای نظرات موثر و سازنده خود بدانید.

 

 

بخش دین و مذهب    مجله اینترنتی گلدن پدیا


برچسب ها : , ,
دسته بندی : دین و مذهب
ارسال دیدگاه