خبرهای ویژه

» سلامت » سیاه سرفه چیست؟ علائم و خصوصیات سیاه سرفه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۲۱:۳۲

 کد خبر: 3592
 56 بازدید

سیاه سرفه چیست؟ علائم و خصوصیات سیاه سرفه

سیاه سرفه چیست؟ راه های تشخیص سیاه سرفه؛ چه گونه از این بیماری پیش گیری کنیم؟ نکات و خصوصیات مربوط به بیماری سیاه سرفه و خطرات ناشی از این بیماری را در این مطلب بخوانید و کودکانتان را از این بیماری خطرناک نجات دهید.

سیاه سرفه چیست؟ علائم و خصوصیات سیاه سرفه

سیاه سرفه چیست؟

 

 

سیاه سرفه یکی از خطرناك ترین بیماری های کودکان به شمار می رود. این بیماری توسط یک باکتری به نام بوردتالپرتوسیس ایجاد می شود و شدیداً مسری بوده و شدت عارضه در این بیماری در ریه ها به شکل التهاب مجاری هوایی می باشد. در این مقاله به بررسی اجمالی این بیماری پرداخته و علائم خصوصیات آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

سیاه سرفه چیست؟

                                                                   سیاه سرفه چیست؟

 

 

 

 

علائم بیماری سیاه سرفه;

این بیماری با علائم سرماخوردگی شروع می شود که شامل آبریزش بینی ،قرمزی و آبریزش چشم ، تب خفیف و سرفه خشک می باشد.
پس از دو هفته سرفه های خشک تبدیل به سرفه خلط دار می شود . در طول سرفه های پشت سرهم که به بیمار دست می دهد بیمار دچار قرمزی حتی سیاه شدن می شود.

کودکان درانتهای سرفه های خود دچار تنفس تندتند به همراه ایجاد صدایی، فریاد مانند می شوند سرفه های شدید منجر به استفراغ در کودکان و سختی در نوشیدن مایعات و خوردن غذا می شود. سرفه ها برای هفته ها می تواند ادامه یابد. در بزرگسالان و نوجوانان  این علائم خفیف تر است.

 

سیاه سرفه چیست؟

                                                                سیاه سرفه چیست؟

 

 

 

راه های پیشگیری از سیاه سرفه;

تزریق واکسن مؤثرترین روش حفاظت در برابر سیاه سرفه است. این واکسن در دو ، چهار ،شش و هجده ماهگی زده می شود و در ۶ سالگی نیز آخرین نوبت واکسن تزریق می شود.
واکسن سیاه سرفه ممکن است بعد از تزریق در کودکان با عوارضی همراه باشد از جمله: درد محل تزریق، تورم و قرمزی و واکنش های سیستمیک مثل تب، گریه مداوم ، گیجی و استفراغ، که بسیار به ندرت دیده می شود. این عوارض در طی چند ساعت پس از تزریق واکسن مشاهده می شوند و خود بخود و بدون بر جای گذاشتن عارضه ای پایدار، برطرف می شوند.

 

 

سیاه سرفه چیست؟

                                                             سیاه سرفه چیست؟

 

همچنین ممکن است افراد بعد از زدن واکسن دچار تشنج شوند. تشنج معمولًا ۴۸ ساعت پس از تزریق واکسن رخ می دهد و تقریباً در تمام موارد در کودکان تب دار دیده می شود. این عارضه در کودکانی که سابقه فامیلی تشنج دارند بیشتر رخ می دهد.

 

سیاه سرفه چیست؟

                                                                سیاه سرفه چیست؟

 

 

 و در پایان;

لازم به ذکر است در صورت عدم اقدام برای درمان این بیماری، کودکان‌ زیر یک‌ سال‌ در معرض‌ عوارض‌ شدید یا مرگ‌ قرار خواهند گرفت. همچنین خون‌ دماغ‌ شدن، جدا شدن‌ شبکیه‌ ، تشنج‌ و آنسفالیت‌ و پارگی‌ عروق خونی‌ مغز از عوارض احتمالی به درازا کشیده شدن این بیماری به حساب می آید.

 

صفحه نخست

 

 

پیشنهاد سردبیر:


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت
ارسال دیدگاه