خبرهای ویژه

» سلامت » کیست هیداتیک چیست؟ یکی از بیماری های خطرناک از سگ سالان

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ۱۶:۱۲

 کد خبر: 3709
 120 بازدید

کیست هیداتیک چیست؟ یکی از بیماری های خطرناک از سگ سالان

کیست هیداتیک یک بیماری شایع در بین افرادی است که در منزل از سگ خانگی مراقبت میکنند، به حساب می آید اگر شما هم از یک سگ مراقبت میکنید، این مطلب را حتما بخوانید تا به این بیماری خطرناک مبتلا نشوید.

کیست هیداتیک چیست؟ یکی از بیماری های خطرناک از سگ سالان

یکی از بیماری های خطرناک از سگ سالان؟

 

یکی از بیماری های شایع و بسیار خطرناک بیماری کیست هیداتیک می باشد. این بیماری بیشتر از سگ سالان به انسان منتقل شده و باعث ایجاد اختلالات در سیستم ها و ارگانهای مختلف بدن می شود. در صورت اقدام نکردن برای رفع این بیماری فرد مبتلا با خطر مرگ روبه روبه می شود. در این مطلب در براه خصوصیات، راه های جلویگری و علائم این بیماری بحث خواهیم کرد.

 

کیست هیداتیک چیست؟

کیست هیداتیک چیست؟

 

کیست هیداتیک چیست؟

بیماری کیست هیداتیک یکی از خطرناک ترین بیماری های قابل انتقال از حیوانات به انسان است. واژه هیداتیس به معنی یک قطره آب است، بیماری توسط نوزاد یک انگل روده ای سگ که وارد بدن انسان و دام می شود بروز می کند. کرم بالغ در روده سگ و نوزاد در بدن انسان و حیوانات اهلی نشخوارکننده، زندگی می کند. عامل ایجاد بیماری مرحله نوزادی انگل اکینوکوکوس گرانولوزوس است.

کرم بالغ در روده کوچک گوشت خواران مخصوصا سگ ها زندگی می کند و تخم های خود را از طریق مدفوع به محیط بیرون می رساند. تخم های دفع شده در مدفوع سگ برای دام و انسان آلوده کننده و خطرناک می باشد. گوسفند، گاو و بز نیز به هنگام چریدن و خوردن علف های آلوده تخم های اکینوکوك را همراه علوفه آلوده وارد دستگاه گوارش خود می کنند. تعدادی از آنها در کبد می مانند و تعدادی به ریه می رسند، تعداد کمتری نیز به سایر ارگانها مانند کلیه، طحال، عضلات و مغز حمل می شوند در این مرحله انگل پس از استقرار در بافت شروع به رشد کرده و طی چند ماه کیست های در اندازه های مختلف ایجاد می کنند.

 

کیست هیداتیک چیست؟

کیست هیداتیک چیست؟

 

علائم کیست هیداتیک;

پس از بلع تخم هر اندامی از بدن می تواند محل بوجود آمدن کیست باشد و بسته به اینکه در چه اندامی کیست ایجاد شده اختلال درعملکرد همان عضو بوجود می آید. معمولا کیست های ریوی و کبدی شایع تر هستند. علایم این بیماری از دردساده در محوطه راست شکمی گرفته تا تنگی نفس، سرفه های خشک، عفونت های ثانویه بدنبال پاره شدن کیست در اعضای داخلی و شوك می باشد. گاهی تعداد این کیست ها به حدی در کبد افزایش می یابند که موجب از کار افتادن کبد خواهد شد که در صورت درمان نشدن منجر به مرگ می شود.

در حال حاضر جراحی کیست های هیداتیک در انسان تنها راه اساسی معالجه بیماری است اما این بیماری به راحتی از طریق جلوگیری از کشتار دام به روش غیر بهداشتی، کنترل تعداد سگ های ولگرد، درمان مستمر سگ های گله، جلوگیری از ورود سگ های ولگرد به زمینهای کشاورزی و آموزش همگانی مردم به پیشگیری و کنترل این بیماری قابل پیشگیری است.

 

کیست هیداتیک چیست؟

کیست هیداتیک چیست؟

 

راه های پیشگیری از بروز بیماری کیست هیداتیک;

 

الف) رعایت بهداشت فردی و محیط

 

 

ب) ضد عفونی نمودن سبزیجات؛ حتما باید قبل از مصرف به خوبی با آب شستشو گردیده و برای اطمینان از جداشدن تخم انگل از سبزیجات، چند قطره مایع ظرفشوپی به داخل ظرف شستشو اضافه شود،سبزیجات چند لحظه در داخل آب تکان داده شود تا آب کف نماید. سبزیجات را از سطح آب برداشته شوند و آب باقیمانده دورریخته شود.

 

 

ج) در صورتی که سگ دارید داروهای ضد انگلی به سگها داده و برای آنها شناسنامه تهیه نمایید و هر چند وقت یکبار آنها به دامپزشک ببرید.

 

 

د) اگر کشتار دام مثل قربانی کردن و نذری دارید در صورت مشاهده کیست های کبدی در گاو و بخصوص گوسفند هرگز آنها را پاره نکنید چون باعث ایجاد کیست هیداتیک چشمی در انسان می شوند و همچنین کبد حیوان را بطور بهداشتی دفن کنید چون اگر سگی این احشاء آلوده را بخورد دوباره چرخه انگل تکرار می گردد.

 

 

هـ) حصار کشیدن مزراع و جلوگیری از ورود سگ ها به آنها.

 

 

و) عدم تماس با سگ و مدفوع آنان.

 

کیست هیداتیک چیست؟

کیست هیداتیک چیست؟

 

                                            کلیه حقوق این مطلب متعلق به مجله اینترنتی گلدن پدیا می باشد.

 

 

 

پیشنهاد سردبیر:

 

جاذبه های گردشگری همدان – نقاط طبیعی و فرهنگی تاریخی گردشگری

چه گونه به شغل رویایی خود برسیم؟ به همراه ۷ ترفند ساده

چه عواملی باعث از بین رفتن زیبایی زنان می شود؟

 

 

صفحه نخست


برچسب ها : , ,
دسته بندی : سلامت
ارسال دیدگاه