خبرهای ویژه

» ورزش » معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ - ۱۰:۰۵

 کد خبر: 3429
 116 بازدید

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

در این مطلب به معرفی این ورزش سخت و طاقت فرسا می پردازیم همچنین گریزی به تاریخچه این ورزش و روش های تعذیه اثر بخش در وزنه برداری می پردازیم.

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن;

 

 

وزنه برداری ورزش پر طرفداری است که اغلب ما در تلوزیون آن را دنبال می کنیم، به خصوص که کشور عزیزمان ایران اخیرا در این رشته ورزشی بسیار درخشان ظاهر شده است. وزنه برداران را بدون شک می توان قوی ترین مردان جهان نامید، افرادی که با سعی و تلاش به این درجه از قدرت رسیده اند. برای تبدیل شدن به وزنه برداری کار کشته تنها داشتن بدنی بزرگ و زور زیاد ملاک نیست.در این مقاله قصد داریم به معرفی این رشته ورزشی و راه کار هایی از قبیل تغذیه سالم و عوامل موفقیت در این رشته بپردازیم.

 

 

وزنه برداری چیست؟

وزنه برداری کار هماهنگ عضلات بدن است که باعث ایجاد قدرت، سرعت و افزایش آمادگی جسمانی در فرد می شود. براساس تحقیقات ثابت شده تمرین با وزنه باعث ایجاد قدرت در عضلات و مبارزه با کلسترول در خون می شود.

 

 

 

خطرات پیش رو در این ورزش;

وزنه برداری ورزشی است که از طرف بسیاری از خانواده ها مورد نقد قرار میگیرد و عموم مردم آن را ورزش خطرناکی می دانند که بر روی عضلات بدن فشار آورده و باعث شکستن استخوان ها و مفاصل می شود. در حالی که این تصورات کاملا اشتباه هستند چراکه با مقایسه صدمات وارده در رشته های مختلف ورزشی می شود به جرات گفت که ورزش وزنه برداری بسیار ایمن تر از ورزش های دیگر است. اما اگر بخواهیم ادعا کنیم که در این ورزش هیچ خطری جوانان را تهدید نمی کند صد در صد بی راهه رفته ایم. هیچ ورزشی در سطح جهان عاری از آسیب نیست اما اگر اصولی جلو برویم و در تغذیه مناسب و شرایط جسمانی دقت کافی داشته باشیم می شود آسیب ها را به حداقل رساند.

 

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

 

 تاریخچه وزنه برداری;

در روزگاران قدیم این ورزش جزو ورزش های مسابقاتی ، شمار نمی رفت اما طرفداران زیادی داشت. اطلاعاتی از ابداع کننده این ورزش در دست نیست اما هر کس که بوده احتمالا پیش از ۷۷۶ قبل میلاد یعنی زمان اولین المپیک باستانی می زیسته است.
تقریبا از حدود دویست سال پیش و در سال ۱۸۸۵ وزنه برداری نوینی که امروزه آن را می شناسیم، در روستاهای آلمان شکل گرفت و بعد کشور های اروپایی و دیگر کشور ها از آن تقلید کردند. اولین مسابقه وزنه برداری ثبت شده که تنها در یک وزن برگزار شد در کشور اتریش بود که در آن (تورک) اتریشی مقام اول را کسب کرد. در سال ۱۸۹۹ نیز مسابقه بین المللی در میلان برگزار شد که در آن فردی از شوروی به نام ( یلی سیف ) تمام مدعیان را شکست داد. از سال ۱۹۰۷ مسابقات دارای وزن شده و در سه وزن انجام گرفتند.

از سال ها پیش پهلوانان ایرانی هنگام ورزش کردن از وسایلی مثل سنگ استفاده می کردند که با بلند کردن آن ها بازوان خود را قوی می ساختند. اما ورزشی که ما امروزه می شناسیم از سال ۱۳۰۲ در ایران و در شهر تبریز رواج پیدا کرد تا آنکه در تاریخ ۲۰ ژوئن ۱۹۴۷ کمیته ملی المپیک ایران خود را آماده سفر به لندن نمود.


معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

 

حرکات وزنه برداری;

حرکات وزنه برداری از دو نوع یکضرب و دوضرب تشکیل شده است.

 

یک ضرب:

عمل حرکت یک ضرب به قدرت، هماهنگی اعضای بدن و حداکثر سرعت نیاز دارد که در آن وزنه بردار اجازه توقف را ندارد و باید به صورت یک مرحله وزنه را از زمین به روی سرش بلند کند.

 

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

 

 

دو ضرب;

عمل دو ضرب هم مانند حرکت قبل به اصل قدرت، سرعت و استقامت وزنه بردار بستگی دارد و تفاوتش با حرکت یک ضرب آن است که وزنه بردار باید وزنه را در دو مرحله ( کشیدن هالتر تا سینه و بالا زدن هالتر ) بالای سر ببرد.

 

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

 

 

 

تغذیه مناسب;

داشتن تغذیه مناسب قبل و بد از تمرین یا مسابقه می تواند عواملی را که باعث ایجاد خستگی و کاهش عملکرد ورزشکار می شود را به حداقل برساند.

 

معرفی رشته ورزشی وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

معرفی کامل رشته وزنه برداری و نحوه تغذیه در آن

 

 

تغذیه قبل و در حین ورزش;

هدف اصلی از مصرف مواد غذایی قبل از مسابقه یا تمرین، جلوگیری از گرسنگی و جلوگیری از کاهش قند خون است. ورزشکار قبل از ورزش باید موادی را مصرف کند که از نظر فیزیولوژیکی مشکلی برایش پیش نیاید. همچنین مصرف کربوهیدرات برای افزایش ذخیره گلیکوژن ضروری است.
به صورت کلی وعده غذایی باید کم چرب، دارای کربوهیدرات فراوان، دارای پروتئین و در حجم و اندازه مناسب باشد.
در طول ورزش هایی که کمتر از ۶۰ دقیقه طول می کشد، مصرف آب ساده و ورزش هایی که بیش تر از ۶۰ دقیقه طول می کشد آب به همراه مقداری قند محلول بسنده می کند.

 

 

تغذیه پس از ورزش;

 

به خاطر فعالیت های ورزشی، ذخیره گلیکوژن عضلات تمام می شود، مقداری از آب بدن کم می شود و همچنین همراه با عرق کردن مقداری از الکترولیت های بدن دفع می شود. بنابراین باید آب از دست رفته دوباره به بدن بازگردد. یکی از شاخص هایی که برای تعیین وضعیت آب بدن استفاده می شود مقدر غلظت ادرار است. به دلیل آنکه بعد از فعالیت آب بدن کاهش پیدا می کند ادرار تیره و کدر می شود و ورزشکار باید نوشیدن آب را تا زمانی که رنگ ادرار تغییر کند ادامه دهد، همچنین نوشیدن مایعات باید به تدریج صورت بگیرد و در هر دفعه مقدار کمی مایعات نوشیده شود.

 

 

 

بخش ورزشی

صفحه نخست


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : ورزش
ارسال دیدگاه