خبرهای ویژه

» دین و مذهب » قرآن و اکتشافات علمی روز که هزار سال پیش بیان شده بود

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۱ - ۱۳:۰۴

 کد خبر: 3733
 126 بازدید

قرآن و اکتشافات علمی روز که هزار سال پیش بیان شده بود

قرآن و اکتشافات علمی روز و نکاتی که قرآن بیش از هزار سال پیش به بیان آن ها در خلال آیات خود پرداخته بود، همه نشان از اعجاز علمی قرآن دارد که در این مقاله به تشریح آن ها می پردازیم. راز جاذبه زمین تا حرکت کوه ها را در این مقاله بخوانید.

قرآن و اکتشافات علمی روز که هزار سال پیش بیان شده بود

قرآن و اکتشافات علمی روز ;

 

 

شکی نيست كه‌قرآن‌ يك كتاب‌ علوم طبيعى يا طب و روانشناسى و علوم رياضى نيست. قرآن‌يك‌ كتاب‌ هدايت وانسان‌ سازى‌ است، وآنچه را در اين‌ راه‌ ضرورى‌ باشد فرو گذار نمى‌كند. مانبايد انتظار داشته‌ باشيم‌كه قرآن دائره المعارفى باشد از علوم مختلف، ما بايد از قرآن نور ايمان وهدايت، تقوى وپرهيزگارى، انسانيّت و اخلاق، نظم و قانون بطلبيم و قرآن همه اينها را در بردارد. ولى‌قرآن گاه‌ براى‌ رسيدن به اين هدف اشاراتى به پاره اى از مسائل علوم طبيعى و اسرار آفرينش و شگفتى‌هاى جهان هستى دارد. اين گونه بيانات قرآن، مجموعه اى را تشكيل مى‌دهد كه ما آن را «معجزات علمى قرآن» مى خوانيم. در ادامه این مقاله به برخی از این معجزات می پردازیم.

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

قرآن و قانون جاذبه;

 

پيش از «نيوتن» هيچ كس قانون جاذبه عمومى را به صورت كامل كشف نكرده بود.
معروف است «نيوتن» هنگامى كه زير درخت سيبى نشسته بود و سيبى از درخت جدا شد و به روى زمين افتاد، اين حادثه كوچك و ساده چنان فكر او را به خود مشغول داشت كه سال‌ها در انديشه بود که اين چه نيرويى است كه سيب را به سوى خود كشيد؟ چرا به آسمان نرفت؟ و پس از سال‌ها توانست، قانون جاذبه را كشف كند كه «هر دو جسم يكديگر را به نسبت مستقيم جرم‌ها و به نسبت معكوس مجذور فاصله‌ها جذب مى كنند».

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

در پرتو اكتشاف اين قانون ثابت شد كه نظام منظومه شمسى از كجاست؟

چرا اين كرات عظيم به گرد آفتاب در مدار خود مى چرخند؟ چرا فرار نمى كنند و هر كدام‌به‌سوئى‌نمى‌افتند؟ چراآنها روى هم قرار نمى‌گيرند؟ اين چه قدرتى است كه در اين فضاى‌ بيكران‌ آنها را در مدار دقيقى به گردش واداشته، و سر سوزنى از آن فراتر نمى‌روند؟!

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

آرى «نيوتن» كشف كرد كه:

حركت دورانى يك جسم باعث فرار او از مركز، و قانون جاذبه باعث جذب او به مركز، مى‌شود و هرگاه اين دو نيرو كاملا تعادل داشته باشند، يعنى «جرم‌ها» و «فاصله‌ها» به آن اندازه «جاذبه» توليد كنند كه سرعت حركت دورانى نيروى «دافعه» و گريز از مركز ايجاب مى‌كند. اين تعادل «جاذبه» و «دافعه» به آنها اجازه مى‌دهد كه دائماً در مدار خود بمانند.

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

پیام قرآن در مورد کشف نیوتن در هزار سال پیش;

ولى قرآن مجيد بيش از هزار سال قبل از اين جريان، اين واقعيّت را در دومين آيه سوره رعد بيان كرده بود:
(الله الذى رفع السماوات بغير عمد ترونها ثم استوى على العرش و سخر الشمس و القمر كل يجرى لا جل مسمى يدبر الامر يفصل الايات لعلكم بلقاء ربكم يوقنون); «خدا آن كس است كه آسمان‌ها (كرات آسمانى) را با ستون‌هاى نامرئى برافراشت، سپس بر عرش (مجموعه عالم هستى) حكومت كرد، و آفتاب و ماه را مسخر شما ساخت، او تدبير امور جهان مى‌كند و آيات خود را براى شما تشريح مى نمايد، تا به لقاى پروردگار يقين پيدا كنيد». در حديثى كه ذيل همين آيه از امام على بن موسى الرضا(عليه السلام) نقل شده چنين مى‌خوانيم:

«اليس الله يقول بغير عمد ترونها؟ قلت: بلى، قال: ثم عمد لكن لا ترونها!
آيا خدا نمى‌گويد بدون ستونى كه آن را مشاهده كنيد؟ راوى مى‌گويد: در جواب امام عرض كردم، آرى، فرمود: بنابراين ستونى وجود دارد امّا شما آن را نمى بينيد».
آيا تعبيرى روشن تر و ساده تر در افق ادبيات عربى براى بيان نيروى جاذبه در سطح توده مردم از «ستون نامرئى» پيدا مى‌شود؟!

در حديثى نيز از اميرمؤمنان على(عليه السلام) مى خوانيم:
«هذه النجوم التى فى السماء مدائن مثل المدائن التى فى الارض مربوطه كل مدينه الى عمود من نور;
اين ستارگانى كه در آسمان است شهرهايى همچون شهرهاى زمين است، هر شهرى با شهرى ديگر (هر ستاره اى با ستاره اى ديگر) ارتباط دارد»!

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

كشف حركت زمين به دور خود و خورشيد;

معروف اين است اوّلين كسى كه حركت زمين را به دور خود كشف كرد «گاليله» ايتاليايى بود كه تقريباً چهار قرن قبل در جهان مى زيست، و پيش از آن دانشمندان و علماى جهان نسبت به هيئت بطلميوس دانشمند مصرى و فرضيه او وفادار بودند كه مى گفت: زمين مركز جهان است و تمام كرات ديگر به دور آن مى چرخند.

البته «گاليله» به جرم اين اكتشاف علميش از طرف حاميان كليسا تكفير شده و با توبه و اظهار ندامت از اظهار اين اكتشاف از مرگ نجات يافت! ولى بالاخره دانشمندان ديگر دنبال نظرات او را گرفتند، و امروز اين مسئله به صورت يك مطلب مسلّم علمى در آمد، و حتّى با آزمايش‌هاى حسّى نيز ثابت شده است كه زمين به دور خود مى گردد و بعد از پروازهاى فضايى مطلب جنبه عينى پيدا كرده است.

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

خلاصه اين كه:

مركزيت زمين نفى شد و معلوم شد، اين تنها يك خطاى حس ماست كه ما حركت زمين را با حركت مجموعه ثوابت و سيارات اشتباه مى‌كنيم، ما خود در حركتيم و آنها را در حركت فرض مى‌كنيم!

به هر حال عقيده بطلميوس حدود يك هزار و پانصد سال بر فكر دانشمندان سايه انداخته‌بود، وبه‌هنگام‌ظهور قرآن كسى جرأت نداشت بر خلاف اين فرضيه اظهار نظر كند.
ولى به هنگامى كه به آيات قرآن مراجعه مى‌كنيم، مى بينيم قرآن در سوره نمل، آيه ۹۰، حركت زمين به روشنى آمده است: (و ترى الجبال تحسبها جامده و هى تمرمرّ السحاب صنع الله الذى اتقن كل شىء انّه خبير بما تفعلون);

«كوه‌ها را مى بينى و چنین مى پندارى كه آنها ساكن و جامدند در حالى كه همچون ابر در حركت مى باشند، اين آفرينش خداوندى است كه هر چيزى را از روى اسلوب صحيح ساخته، او به اعمالى كه شما انجام مى دهيد آگاه است».

آيه فوق با صراحت از حركت كوه‌ها سخن مى‌گويد در حالى كه ما همه آنها را ساكن مى پنداريم، و تشبيه حركت آن به حركت ابرها، هم اشاره به سرعت است و هم نرمش، و آرامش و بى سر و صدا بودن!

و اگر مى بينيم به جاى «حركت زمين» تعبير به «حركت كوه‌ها» مى‌كند براى اين كه عظمت مطلب آشكار شود، زيرا مسلم است كوه‌ها بدون زمين‌هاى اطراف خود حركتى ندارند و حركت آنها عين حركت زمين است ( يا به دور خود و يا به دور آفتاب و يا هر دو ).

 

قرآن و اکتشافات علمی روز

قرآن و اکتشافات علمی روز

 

و در پایان:

اكنون فكر كنيد در عصر و زمانى كه تمام محافل علمى جهان و مردم عادى نظريه سكون زمين و حركت خورشيد و تمامى كواكب آسمان را به دور آن به رسميت شناخته بودند، خبر دادن از حركت زمين با اين صراحت يك معجزه علمى محسوب نمى‌شود؟!

آن هم از ناحيه كسى كه مطلقاً درسى نخوانده، و اصولا از محيطى برخاسته كه در آنجا درسى وجود نداشته و از عقب افتاده ترين محيط‌ها از نظر علم و فرهنگ محسوب مى شده، آيا اين سند حقّانيت اين كتاب آسمانى نيست؟!

 

 

صفحه نخست


برچسب ها : , ,
دسته بندی : دین و مذهب
ارسال دیدگاه