خبرهای ویژه

» دین و مذهب » رازهای افزایش ثروت بر اساس روایات دینی و احادیث

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۰:۲۱

 کد خبر: 2890
 135 بازدید

رازهای افزایش ثروت بر اساس روایات دینی و احادیث

کتاب های مختلفی در زمنیه افزایش ثروت توسط نویسندگان داخلی و خارجی نوشته شده است. اما قطعا بهترین راهنمای ما مسلمانان از جمله افزایش ثروت را می توانیم در کتاب قرآن و احادیث بیابیم…

رازهای افزایش ثروت بر اساس روایات دینی و احادیث

رازهای افزایش ثروت بر اساس روایات;

 

در این مقاله قصد داریم تا راز هایی که از منابع اسلامی در مورد افزایش روزی و کسب ثروت نقل شده است را به صورت مختصر و مفید بیان کنیم.
بهتر است همین ابتدا تکلیف خودمان را روشن کنیم زیراثروت دارای ابعاد مختلفی اعم از سلامت، آرامش روانی و مادی می باشد اما هدف از تهیه این مطلب مبحث مادی آن می باشد. برای مثال اگر شخصی دارای سلامت کامل باشد اما به نان شب خود محتاج باشد می گوییم; آن فرد از نظر سلامت ثروتمند اما از نظر مادی فقیر می باشد.
به افرادی که به دور از روش های حرام به ثروت مادی زیادی برسند اصطلاحا خوش روی گفته می شود.
اسباب توسعه و گشایش روزی به سه بخش: باور عملی، عادت ها و رفتارها تقسیم می شود که قصد داریم هر کدام را به صورت جداگانه در این مقاله بررسی کنیم.

 

 

رازهای افزایش ثروت

رازهای افزایش ثروت

 

 

الف) باورها:

 

 

۱) یاد خداوند:

سعی کنید در تمام مراحل زندگی خداوند را در قلب خود یاد کنید و در تمام تصمیم های روزانه تان ابتدا به خداوند توکل کنید.امام علی علیه السلام می فرمایند: هر کس دلش را پیوشته به یاد خداونند آباد کند، کارهایش در نهان و آشکار نیکو خواهد شد.

 

۲) خداوند روز بخش است:

باور ذهنی تان را بر مبنای این که خداونند روزی بخش می باشد تقویت کنید. این کار باعث می شود به آرامش ذهنی برسید و با تمرکز بیش تری به سمت رزق و روزی تان حرکت کنید و بدانید که اگر حرکتی از سوی ما باشد قطعا برکت آن نیز از سوی خداونند خواهد بود. امام علی علیه السلام می فرماید: من از تورات این آیه را برگزیدم و آن این که: ای فرزند آدم، وظیفه تو این است که واجب مرا انجام دهی و بر من است که روزی تو را تامین کنم، ام اگر تو واجب مرا به جا نیاوری من روزی تو را قطع نخواهم کرد

 

 

رازهای افزایش ثروت

رازهای افزایش ثروت

 

 

۳) به خدا امیدوار باشید:

همیشه و حتی در سخت ترین و ناممکن ترین کارها امیدتان را از خدا قطع نکنید واز خداوند در جهت حل مشکلاتتان کمک بخواهید. همچنین تلاش خودتان نیز باعث توجه بیش تر خداونند به شما خواهد شد، پس برای افزایش روزی باید امید به خدا و تلاش خود در کارهایتان را افزایش دهید. امام صادق علیه السلام می فرماید: چون دعا میکنی چنین باور داشته باش که خواسته ات بر در خانه است

.

۴) در برابر خداونند راضی و تسلیم باشید:

از آنچه که روزی تان قرار شده استفاده کنید و حرص نورزید زیرا در مواردی همین حرص و طمع باعث نابودی شخص می شود. پس در برابر مقدرات خداونند تسلین باشید. اما نکته آنجاست که تسلیم بودن در برابر مقدرات به ان معنی نیست که در زندگی خود هیچ تلاشی نکنیم و در پیشگاه خداوند جهت گشایش روزی خود دعا نکنیم. از امام صادق علیه السلام سوال شد که نشانه ی مومن چیست؟ ایشان پاسخ دادند: تسلیم و رضا در آنچه به او وارد میشود از شادی و اندوه.

 

رازهای افزایش ثروت

رازهای افزایش ثروت

 

 

 

ب) رفتارها;

۱) نیت خوب داشتن:

از مجموعه رفتارهایی که باعث افزایش روزی می باشد میتوان به داشتن نیت خوب در عمل اشاره کرد. چنانچه اگر کاری را با نیت خوب شروع کنیم، خداوند نیز در مسیر رسیدن به بهترین سرانجام آن عمل، ما را همراهی خواهد کرد. در روایتی از امام صادق علیه السلام نقل است که: هر کس نیتش نیکو باشد روزی اش زیاد می شود.

 

۲) انجام کار نیکو:

سعید کنید بخشی از روز را به انجام کارهای نیکو مانند: عیادت از مریض، صله ارحام و کمک به سالمندان بگذرانیدو در حدیثی از پیامبر اکرم صله الله علیه و السلم نقل شده است: نیکوکاری روزی را فزایش می دهد.

 

۳) تلاش و کوشش:

همانطور که گفتیم یکی از نشانه های مومن یکی از نشانه های مومن تلاش کردن در جهت افزایش روزی حلال می باشد. قطعا خداونند تلاش بنده اش را در جهت کسب روزی حلال بی پاسخ نخواهد گذاشت. در تفسیر آینه ((انه هو اغنی و اقنی)) آمده است که: هر کس در راه کسب روزی حلال جهت تامین زندگی اش بکوشد و در مسایل مادی خود و خانواده اش را بی نیاز سازد، خداونند چنین فردی را توانگر سازد و روزی اش را بسیار سازد.

 

۴) اخلاق نیکو:

اخلاق نیکو از عواملی است که به طور غیر مستقیم باعث افزایش روزی می شود. از آنجا که داشتن اخلاق نیکو و داشتن صبر باعث جذب افراد می شود، این امر باعث به وجود آمدن روابط دوستانه بیشتر و در پی آن روابط کاری بیشتر می شود. در همین موضوع امام علی علیه السلام می فرمایند: مهربانی کلید روزی می باشد.

 

رازهای افزایش ثروت

رازهای افزایش ثروت

 

۵) داشتن گفتار و خط خوش:

همانگونه که در بحث های روانشناسی ثابت شده است که داشتن قدرت بیان و قدرتمند در به ثمر نشاندن اهداف خود و متقاعد کردن دیگران بسیار موثر می باشد، خط خوش و نیکو نیز، می تواند در استقبال دیگران بسیار موثر باشد.( هر چند امروزه اکثر نوشته ها و اسناد کاری به صورت ماشینی می باشد.)

 

۶) صله ی رحم و نیکی به والدین:

از مواردی که انجام آن جهت افزایش روزیبسیار توصیه شده است صله ی ارحام و نیکی به پدر و مادر می باشد. خوب است بدانید صله رحم تنها، بازدید و سر زدن به خویشاوندان نمی باشد بلکه شامل; بروآوردن نیاز آن ها، حل مشکلاتشان، برطرف سازی غم و غصه آن ها و دیداری که آن ها را شاد کند نیز میشود.

از دیگر عوامل رفتاری دیگر می توان به نیکی به خانواده، ازدواج، داشتن تقوا، اظهار بی نیازی و کتمان فقر، مدارا نمودن، آسان گیری در زندگی، نیکی به مردم و امانت داری اشاره کرد.

 

 

رازهای افزایش ثروت

رازهای افزایش ثروت

 

 

ج) عبادت ها;

 

برخی افراد تصور ذهنی شان از عبادت فقط نماز و روزه می باشد، اما طبق روایات همین کار کردن و تلاش در به دست آوردن روزی حلال، عبادتی ارزشمند نامبرده شده است. در این بخش قصد داریم تا به گونه های دیگر عبادت که کمتر بیان شده است بپردازیم تا با انجام خالصانه آن در جهت افزایش روزی خود گام برداریم.

 

 

۱) آغاز نمودن هر کاری با نام خدا:

سعی کنید تمام کارهایتان را مختصرترین آن ها را هم با نام خداوند آغاز کنید. این عمل را به صورت یک عادت مفید و مهم برای خود در بیاورید. پیامبر اکرم صله علیه السلام

 

۲)با وضو بودن:

سعی کنید در همه حال با وضو باشید. وضو داشتن همیشگی باعث می شود تا به صورت دائم یاد خدا را در قلب تان داشته باشید و در نتیجه از انجام گناهانی مانند دروغ و غیبت خودداری کنید و همین خودداری از گناهان نیز زمینه ساز افزایش روزی می شود. در حدیثی از امام زمان نقل شده است که: هر که دوست دارد خیر خانه اش زیاد شود، هنگام غذا خوردن وضو بگیرد ، که وضوی پیش از غذا باعث افزایش روزی می شود.

 

 

 

رازهای افزایش ثروت

 

 

 

۳- نماز خواندن با حضور قلب:

نماز نیز یکی از کلیدهای افزایش روزی می باشد خواندن آن به صورت اول وقت و با حضور قلب خوشبختی دنیا و آخرت را تضمین خواهد کرد. از آیت الله بهجت نقل است که: اگز نمازتان را اول وقت بخوانید تمام امورتان نظیر ازدواج، اشتغال، فرزنددارشدن و … به موقع خواهد بود. اما اگر در نمازتان تاخیر افتاد، آماده تاخیر در تمامی امور زندگی تان باشید.

 

۴) تلاوت قرآن:

خواندن قرآن به صورت روزانه می تواند آثار خوبی در تمامی امور زندگی داشته باشد. اما برخی سوره های قرآن در ناثیر خوبی در گشایش روزی دارد.، برای مثال: خواندن سوره آیت الکرسی بعد از هر نماز و یا خواند سوره واقعا بعد از هر نماز عشاک
از امام صادق علیه السلام نقل است که: کسی که کم روزی و کم توفیق است و زیاد به زیانکاری و ندامت گرفتار می شود، بر قرائت سوره شمس مداومت نماید.

 

 

 

رازهای افزایش ثروت

رازهای افزایش ثروت

 

 

۵) شکر و سپاسگذاری از خداونند:

شکر نعمت، نعمتت افزون کند. همیشه و در بدترین شرایط خدا را شکر کرده و از او طلب گشایش در رزق و روزی و امور زندگی تان را داشته باشید و اطمینان خاطر داشته باشید که هیج اتفاقی در این دنیا بدون حکمت خداوند نمی باشد.
امام علی علیه السلام می فرماید: نعمت به شکر پیوسته است و شکر پیوسته به فزونی نعمت و این دو با یکدیگر همراه هستند. پس فزونی نعمت از جانب خدا قطع نشود مگر اینکه شکر از سوی شکر گذار قطع شود.

 

 

 

و در پایان;

امیدواریم نهایت استفاده را از این مطلب برده باشید و از این نکات در جهت گشایش امور رزق و روزی تان به خوبی استفاده کرده و انشالله که نتیجه بگیرید.

 

 

بخش دینی  مجله اینترنتی گلدن پدیا


برچسب ها :
دسته بندی : دین و مذهب
ارسال دیدگاه