خبرهای ویژه

» هنری » زندگی نامه شیخ بهایی به همراه تالیفات و خدمات وی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۰۳ - ۹:۱۱

 کد خبر: 3894
 184 بازدید

زندگی نامه شیخ بهایی به همراه تالیفات و خدمات وی

زندگی نامه شیخ بهایی این شیخ فاضل را در این مطلب بخوانید. از کارهای علمی که به بهائی نسبت می دهند طرح ریزی کاریز نجف آباد اصفهان است که به نام قنات زرین کمر، یکی از بزرگترین کاریزهای ایران است…

زندگی نامه شیخ بهایی به همراه تالیفات و خدمات وی

زندگی نامه شیخ بهایی;

 

 

شیخ بهاء الدین، محمدبن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی متولد هفدهم ذي الحجه سال ۹۵۳ هجرى در شهر بعلبك لبنان از دانشدان بنام شیعه در دوره صفویه بوده است. وی در دوران کودکی همراه خانواده به سوی ایران رهسپار گردید و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافت، در آن سکنی گزیدند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول گردید.

 

 

زندگی نامه شیخ بهایی

                                                                   زندگی نامه شیخ بهایی

 

 

 

شخصیت علمی شیخ بهایی;

شخصیت علمی و ادبی و اخلاق و پارسایی وی باعث شد تا از ۴۳ سالگی شیخ‌الاسلام اصفهان شود و در پی انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان (در ۱۰۰۶ قمری)، از ۵۳ سالگی تا پایان عمرش (۷۵ سالگی) منصب شیخ‌الاسلامی پایتخت صفوی را در دربار مقتدرترین شاه صفوی، عباس اول برعهده داشته باشد.

شیخ بهایى حكیم و عارف و فقیه و ادیب و ریاضى دان عصر خویش به شمار میرفت و می‏توانست از هر مقوله ‏اى سخن بگوید لذا شاه عباس علاوه بر منصب شیخ الاسلام منصب وزیردربارى و ریاست تشریفات قدیمى پادشاه را هم به او واگذار كرد.

 

 

زندگی نامه شیخ بهایی

                                                                     زندگی نامه شیخ بهایی

 

 

آثار و تالیفات شیخ بهایی;

شیخ بهایى علاوه بر علوم شرعى در ریاضیات و فیزیك و هندسه و مكانیك و نجوم هم دست داشته است، تالیفات شیخ بهایى در وقفه و ادبیات و ریاضیات و عرفان بسیار است، از جمله برترین های آنان می توان به الزید فی اصول، مثنوی سوانح الحجاز، جامع عباسی، کشکول، صمدیه، زبده الاصول، الرابعون حدیثا، مفتاح الفلاح و تحصیر  اشاره کرد.

 

 

خدمات شیخ بهایی ;

از کارهای علمی که به بهائی نسبت می دهند طرح ریزی کاریز نجف آباد اصفهان است که به نام قنات زرین کمر، یکی از بزرگترین کاریزهای ایران است.

همچنین از کارهای شیخ بهائی، تعیین سمت قبله مسجد امام به مقیاس چهل درجه انحراف غربی از نقطه جنوب می باشد. یکی دیگر از کارهای شگفت که به بهائی نسبت می دهند، ساختمان گلخن گرمابه ای که هنوز در اصفهان مانده و به حمام شیخ بهائی یا حمام شیخ معروف است و آن حمام در میان مسجد جامع و هارونیه در بازار کهنه نزدیک بقعه معروف به درب امام واقع است و مردم اصفهان از دیر باز همواره عقیده داشته اند که گلخانه آن گرمابه را بهائی چنان ساخته که با شمعی گرم می شده است.

 

 

زندگی نامه شیخ بهایی

                                                                     زندگی نامه شیخ بهایی

 

 

شاگردان شیخ بهایی;

تعداد کثیری از دانشوران نامی قرن یازدهم نزد وی تحصیل کرده‌اند، از جمله معروف ترین آنها می توان به صدرالدین محمد بن ابراهیم شیرازی، معروف به ملاصدرا، ملا محسن فیض کاشانی، سیدمیرزا رفیع‌الدین محمدبن حیدر حسینی طباطبایی نائینی، ملامراد تفرشی، محمد تقی مجلسی، معروف به مجلسی اول، محمدباقر سبزواری، معروف به محقق سبزواری و بسیاری دیگر از بزرگان دینی و علمی آن زمان اشاره کرد.

 

 

وفات شبخ بهایی;

این عارف بزرگ و دانشمند در سال ۱۰۳۰ هجری در پایان هشتاد و هفتمین سال حیاتش دار فانی را وداع گفت. وی در شهر اصفهان از دنیا رفت و مریدان پیكر شیخ را به وصیت خودش و فرمان شاه عباس به مشهد بردند و در جوار مقبرهٔ حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع) به خاک سپردند‌.

 

زندگی نامه شیخ بهایی

                                                                         زندگی نامه شیخ بهایی

 

 

 

 

صفحه نخست


برچسب ها : ,
دسته بندی : هنری
ارسال دیدگاه