خبرهای ویژه

» اخبار » دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟ در ایران و منافع آن برای دولت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۰ - ۱۴:۴۵

 کد خبر: 3531
 104 بازدید

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟ در ایران و منافع آن برای دولت

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟ آیا دولت سودی از افزایش قیمت دلار می برد؟ دلایل هجوم مردم برای خرید ارز چیست؟ پاسخ این سولات را در این مقاله بخوانید.

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟  در ایران و منافع آن برای دولت

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

 

در تاریخ ۱۹ فروردین ماه ۱۳۹۷ به گفته شبکه های اطلاع رسانی قیمت ارز و دلار ارزش این واحد پولی سیری صعودی در پیش گرفته و از مرز ۵۷۰۰ تومان نیز گذشته و حتی در برخی صرافی ها با قیمت ۵۸۰۰ به فروش می رفته است. اعتراضات در پی این افزایش قیمت در فضای مجازی شایع شده و عده ای حقوقشان را به دلار حساب کرده و نوشته اند که درامدشان با توجه به نزول ارزش ریال رو به کاهش می رود، جالب است بدانید که حقوق یک کارمند در ایران از حقوق یک بیکار در آمریکا که حدود ۵۰۰ دلار است کمتر است. از آنجا که بیشتر کالا های مصرفی ایرانیان وارداتی بوده یا از مواد اولیه وارداتی تولید می شود با افزایش قیمت دلار قیمت کالا ها نیز افزایش پیدا می کند.

 

 

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

 

 

هجوم خریداران ارز

در پی گران شدن قیمت دلار صرافی ها شاهد تقاضای گسترده مردم برای خرید دلار بودند. برخی از صرافی ها به دلیل کمبود دلار تنها به مسافران با پاسپورت خدمات ارائه می کردند.

 

 

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

 

 

دلایل افزایش قیمت دلار

عوامل زیادی در گرانی دلار دخیل اند برای مثال جو فعلی بازار که عبارت است از دلالانی که بدون داشتن مجوز اقدام به فروش ارز می کنند، البته دولت دست به مبارزه با آنان زد اما از فروردین ماه دوباره شرایط مثل سابق شد.
عامل بعدی تبدیل دارایی ها به ارز های خارجی و خروج سرمایه از داخل کشور است، امر تبدیل دارایی به ارز خارجی باعث افزایش تقاضا شده و در نتیجه افزایش قیمت را به همراه دارد. از طرف دیگر بی اعتمادی سرمایه داران به وضعیت اقتصادی داخلی و در نتیجه خارج کردن سرمایه هایشان به خارج کشور می تواند تاثیر گذار باشد، مسائل سیاسی و امنیتی عامل بعدی و بسیار مهمی است، بازگشت تحریم ها و لغو برجام از دلایل بارز افزایش نرخ ارز هستند.

 

 

 

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

دلایل افزایش قیمت دلار چیست؟

 

 

برخلاف تمام مسائل، دولت در بعضی از شرایط از گرانی دلار سود می برد مانند افزایش میزان ریالی درآمد نفت اما در حال حاظر تمام نگاه ها به رئیس جمهور وقت، آقای روحانی است و اگر این وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند قطعا زندگی در ایران بسیار سخت و دشوار می شود.

 

 

 

بخش اقتصاد


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار , اقتصادی
ارسال دیدگاه