خبرهای ویژه

» فرهنگ و هنر » نوروز چیست؟ و قدمت تاریخی نوروز چقدر است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۲۰:۰۸

 کد خبر: 2842
 122 بازدید

نوروز چیست؟ و قدمت تاریخی نوروز چقدر است؟

نوروز چیست؟ آیا تاکنون به جشن نوروزی که هر ساله آن را برگزار میکنیم و آن را جشنی برای آغاز سال نو و شروع بهار میدانیم از نظر تاریخی بررسی کرده اید؟ در این مطلب به بررسی ریشه و علل برگزاری جشن نوروز می پردازیم.

نوروز چیست؟ و قدمت تاریخی نوروز چقدر است؟

نوروز چیست؟ و قدمت تاریخی نوروز چقدر است؟

 

به روز اول فروردین ماه و نخستین روز سال خورشیدی نوروز یا به زبان پهلوی »نوک روچ«،»نوک روز« گفته می شود.نوروز که بزرگترین و مهم ترین جشن ملی ایرانیان محسوب می شود چنانچه رسم و رسومات مربوط به خود را از هزاران سال پیش تا الان،با وجود تمام تغییر و تحولات و ناکامی ها حفظ کرده و همه ساله در روز اول فروردین ماه،مردم نو شدن طبیعت را جشن می گیرند و به پیشواز بهار می روند.

نوروز چیست؟

نوروز چیست؟

 

 

روایات مختلف در نحوه پیدایش نوروز;

طبق روایتی از عبدالصمد بن علی که از جد خودش نقل کرده است: در روز نوروز جمعی برای پیامبر حلوا پیشکش کردند،پیامبر از آن ها پرسید این چیست؟گفتند امروز نوروز است،پیامبر پرسید نوروز چیست؟گفتند بزرگترین عید ایرانیان است.پیامبر فرمود : درست است،در روز نوروز بود که خداوند عسکره را زنده کرد.اصحاب پرسیدند عسکره چیست؟پیامبر فرمود : عسکره هزاران مردمی بودند که سرزمین خودشان را از ترس مرگ ترک کردند و به دشت و بیابان پناه بردند،خداوند به آن ها دستور مردن داد و آن ها مردند،سپس آنان را زندن کرد و به ابر ها فرمان داد تا بر رویشان ببارند،از این رو در عید نوروز مردم بر روی هم آب می پاشند.سپس مقداری حلوا برداشتند و به یاران خود هم تعارف کردند و سپس فرمودند:کاش هر روز برایمان مثل نوروز باشد.البته صحت این روایات خیلی دقیق نیست.

همچنین روایت دیگری از طبری هست که می گوید:جمشید برای خودش گردونه ای ساخت و دیو ها او را در آسمان به گردش بردند و او از دماوند تا بابل را به یک روز رفت که مردم با دیدن آن نوروز گفتند و جمشید دستور داد تا آن روز و پنج روز بعد آن را جشن بگیرند.
بسیاری از تاریخ دانان معروف همچون مسعودی و ثعالبی پدید آورنده و سازنده نوروز را جمشید می دانند،جالب است که در اوستا هیچ نشانه ای کلمه نوروز نیست اما در دوران ساسانیان و طبق گفته تاریخ های اسلامی،آنها نوروز را از روزگار جمشید و روز آفرینش کیومرث(اولین انسان) میدانند.

نوروز بزرگ چیست؟

روز ششم فروردین یا روز خورداد را ، نوروز بزرگ نام داده اند.گفته می شود در این روز خداوند(اهورامزدا) از آفرینش جهان آسوده شده،چرا که بر طبق آیین مزدیسنان،اهورامزدا جهان را در شش روز آفرید.در زمان ساسانیان، روز نوروز مردم دست از کار میکشیدند و در کنار هم به جشن و پای کوبی می پرداختند و در روز ششم عید،سلاطین ساسانی برای خود و خویشاوندان در دربار جشنی مخصوص برگزار میکردند.طبق گفته ها در بامداد این روز اگر کسی سه بار پشت سر هم شکر یا عسل بچشد و با روغن زیتون بدنش را چرب کند از بیماری ها و بلاها در امان است.

 

 

 

 

رویداد های مهم در روز خورداد(۶ فروردین)

طبق گفته متنی به زبان پهلوی،روزی زردشت از اورمزد علت گرامی داشتن روز خورداد(۶ فروردین) را پرسید و اورمزد در پاسخ به او توضیحات زیر را داد:
در این روز کیومرث در جهان پدید آمد و دیو ارزور را کشت همچنین در همین روز مشی و مشیانه از زمین روییدند.
هوشنگ پیشدادی در این روز چشم به جهان گشود.
جمشید در خورداد روز جهان را جاودانه کرد.
در روز خورداد فریدون،روم را به سلم،ترکستان را به تور و ایرانشهر را به ایرج پیشکش کرد که سلم و تور نا فرمانی کرده و ایرج را کشتند.
ماه فروردین روز خورداد،منوچهر برای گرفتن انتقام ایرج،سلم و تور را کشت.
و …
بدین گونه ایرانیان باستان نوروز را گرامی میداشتند و نوروز بزرگ را از دیگر روز های سال باشکوه تر میK,

 

نوروز چیست؟

 

نوروز چیست؟

 

بخش فرهنگی   مجله اینترنتی گلدن پدیا


برچسب ها : , ,
دسته بندی : فرهنگ و هنر
ارسال دیدگاه