خبرهای ویژه

» دین و مذهب » علت مشکلات زندگی چه می باشد؟ ریشه این مشکلات چیست؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۱۱:۲۲

 کد خبر: 2730
 77 بازدید

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟ ریشه این مشکلات چیست؟

چرا منظره جنگل‌هايى كه بر روى كوهپايه‌ها مى رويد و نهرها به صورت مارپيچ از لابه لاى درختان كوچك و بزرگش مى گذرد آن قدر جالب و دل انگيز است؟!
يك دليل روشن آن عدم يكنواختى است. زندگی نیز با مشکلات خود دارای زیبایی می باشد …

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟ ریشه این مشکلات چیست؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟ ریشه این مشکلات چیست؟

 

 

حتما تا به حال موقعیت های در زندگی خود تجربه کرده اید که مشکلات از هر طرف به سمت شا آماده و شما را احاطه کرده است. در ان مواقع شما هم تا به حال شده که از خودتان بپرسید علت این همه مشکل کجاست؟ چرا یک نفر نفر زندگی ایده آل خود را داشته و چرا بعضی باید این همه سختی و مشکل تحمل کنند، پس عدالت کدام است؟ در این مقاله به پاسخ این مسائل می پردازیم.

 

مشكلات سبب بازگشت به سوى خدا;

 جزءِ وجود ما هدفى دارد، چشم براى هدفى است، گوش براى هدفى ديگر، قلب و مغز و اعصاب هر كدام براى هدفى آفريده شده اند، حتّى خطوط سرانگشتان ما هم فلسفه اى دارد.

بنابراين چگونه ممكن است كل وجود ما بى هدف و فاقد فلسفه باشد. و نيز در بحث‌هاى سابق خوانديم كه اين هدف چيزى جز تكامل يافتن انسان در تمام زمينه‌ها نخواهد بود. مسلماً براى رسيدن به اين تكامل احتياج به برنامه‌هاى آموزشى و پرورشى عميقى است كه سراسر وجود انسان را فراگيرد، و به همين جهت خداوند علاوه بر فطرت پاك توحيدى كه به انسان داده، پيامبران بزرگى را با كتاب‌هاى آسمانى فرستاده تا رهبرى اين انسان را در اين مسير بر عهده گيرند.

ضمناً براى تكميل اين هدف بايد گاه گاه عكس العمل گناهان و خطاهاى او را به او نشان دهد و بر اثر تخلف از فرمان خدا با ناراحتى‌هايى در زندگى روبه رو شود تا به عواقب زشت و شوم اعمال خويش آشنا گردد و رو به سوى خدا آورد. و در اينجاست كه قسمتى از بلاها و حوادث ناگوار، در واقع رحمت و نعمت الهى است.

همان گونه كه قرآن كريم خاطرنشان مى‌كند: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا كَسَبَتْ أَيْدِي النَّاسِ لِيُذِيقَهُم بَعْضَ الَّذِي عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ»(روم، ۴۱) ترجمه: فساد در خشكى و دريا به خاطر اعمال مردم آشكار شد خدا مى خواهد نتيجه قسمتى از اعمال آنها را به آنها بچشاند شايد بيدار شوند و به سوى او باز گردند.

حوادث دردناك را مصداق «شر» دانستن و از آنها به «بلا» تعبير كردن، و آن را بر خلاف عدالت الهى شمردن بسيار دور از منطق و دليل و عقل است، چرا كه هر قدر در اين مسئله باريك تر مى شويم به فلسفه‌هاى بيشترى دست مى يابيم.

 

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

 

 

مشكلات و فراز و نشيب‌ها به زندگى روح مى‌دهد;

شايد درك اين مسئله براى بعضى مشكل باشد كه مواهب و نعمت‌ها اگر مستمر و يكنواخت باشند ارزش و اهميّت خود را از دست مى‌دهند.
امروز ثابت شده كه اگر جسمى را در وسط اطاقى بگذارند و از تمام اطراف نور قوى و يكسان به آن تابنده شود و خود جسم و اطاق نيز كاملا صاف و مُدّور باشد هرگز آن جسم را نمى توان مشاهده كرد، زيرا، هميشه سايه‌ها وقتى در كنار نور قرار مى گيرد ابعادجسم رامشخّص‌مى‌كند وآن را ازاطراف خودجدا مى‌سازد ومامى‌توانيم آن را ببينيم.

ارزش مواهب زندگى نيز بدون سايه‌هاى كم رنگ و پررنگ مشكلات هرگز قابل مشاهده نيست. اگر در تمام عمر بيمارى وجود نداشت لذت سلامتى هرگز احساس نمى شد، به دنبال يك شب تب داغ و سوزان و سردرد شديد و جانكاه است كه صبحگاهان به هنگام قطع تب و درد چنان طعم سلامتى در ذائقه انسان شيرين مى‌گردد كه هر زمان به ياد آن شب بحرانى و رنج مى افتد متوجّه مى‌شود چه گوهر پرارزشى به نام سلامتى در اختيار دارد.

 

اصلا زندگى يكنواخت;

مرفّه ترين  خسته كننده و بى روح و مرگبار است، بسيار ديده شده كه افرادى به خاطر يك زندگى مرفّه و خالى از هر گونه ناراحتى و رنج آنچنان خسته شده اند كه دست به خودكشى زده و يا دائماً از زندگى خود شكايت دارند.

شما هيچ معمار با ذوقى را پيدا نمى كنيد كه ديوارهاى يك سالن بزرگ را مانند ديوار يك زندان صاف و يكنواخت كند، بلكه با فراز و نشيب و پيچ و خم‌ها به اصطلاح به آن حالت مى‌دهد.

 

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

 

چرا جهان طبيعت اين قدر زيباست؟

چرا منظره جنگل‌هايى كه بر روى كوهپايه‌ها مى رويد و نهرها به صورت مارپيچ از لابه لاى درختان كوچك و بزرگش مى گذرد آن قدر جالب و دل انگيز است؟!
يك دليل روشن آن عدم يكنواختى است.

نظام «نور» و «ظلمت» و آمد و شد شب و روز كه قرآن در آيات مختلفش روى آن تكيه كرده يك اثر مهمّش پايان دادن به زندگى يكنواخت انسان‌هاست، چرا كه اگر همواره خورشيد در يك گوشه آسمان، يكنواخت به كره زمين مى تابيد، نه تغيير حالتى داشت و نه پرده طلايى شب جاى آن را مى گرفت، گذشته از اشكالات ديگر، در مدت كوتاهى همه انسان‌ها خسته مى‌شدند. روى اين حساب بايد قبول كرد كه حداقل بخشى از مشكلات و حوادث ناگوار زندگى اين فلسفه را دارد كه به بقيه زندگى روح مى‌دهد و آن را شيرين و قابل تحمل مى‌سازد، ارزش نعمت‌ها را آشكار مى‌كند، و به انسان امكان مى‌دهد كه از مواهبى كه در دست دارد حداكثر بهره بردارى كند.

 

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

 

 

مشكلات خودساخته!

نكته ديگرى كه در آخرين مرحله اين بحث اشاره به آن را ضرورى مى‌دانيم اين است كه بسيارى از مردم در محاسبه علل و عوامل حوادث ناگوار و مصائب گاهى گرفتار اشتباه مى‌شوند و ظلم‌هايى كه به دست انسان‌هاى ستمگر انجام شده است به حساب بى عدالتى دستگاه آفرينش مى گذارند، و بى نظمى كار بشر را به حساب بى نظمى سازمان خلقت.

مثلا گاهى ايراد مى كنند «چرا هر چه سنگ است براى پاى لنگ است!؟» چرا زلزله‌ها در شهرها خسارت كمى ايجاد مى‌كند امّا در روستاها قربانيان زيادى مى گيرد و گروه كثيرى زير آوار مى مانند، اين چه عدالتى است؟ اگر بنا هست بلايى قسمت شود چرا يكسان قسمت نمى‌شود؟
چرا بايد هميشه لبه تيز حوادث دردناك متوجّه مستضعفين باشد؟
چرا در بيمارى‌هاى عمومى و همه گير بيشتر اين گروه قربانى مى‌شوند؟

غافل از اين كه هيچ كدام از اينها مربوط به دستگاه آفرينش و خلقت و عدالت خداوند نيست، اينها نتيجه ظلم و استعمار و استثمار انسان‌ها نسبت به يكديگر است.
اگر روستانشينان به خاطر ظلم شهرنشينان در محروميّت و فقر شديد نباشند و بتوانند خانه‌هايى محكم و مقاوم مانند آنها بنا كنند، چرا زلزله اين همه از آنها قربانى بگيرد و از ديگران بسيار كم؟

 

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

 

امّا هنگامى كه خانه‌هاى آنها از يك مشت گل يا سنگ و چوب كه گاهى حتى در ميان آنها كم ترين گچ و سيمانى به كار نمى رود و به طور ساده روى هم چيده شده و با يك حركت شديد باد يا تكان خفيف زمين فرو مى ريزد، نبايد انتظار داشت وضع بهتر از آن باشد، امّا اين چه ربطى به كار خدا دارد؟
نبايد مانند آن شاعر، خرده گيرى كرده بگوييم «يكى را داده اى صد ناز و نعمت» در حالى‌كه‌ديگرى رابرخاك ذلّت‌نشانده‌اى، يكى راكاخ‌نشين كرده‌اى و ديگرى را كوخ نشين!

 

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

 

 

بايداين انتقادها رامتوجّه وضع ناموزون ونظام‌غلط جامعه كرد. بايدبه پا خاست و به اين بى‌عدالتى‌هاى‌اجتماعى‌پايان داد. بامحروميت واگر همه قشرها ازتغذيه‌كافى و بهداشت ودرمان‌لازم بهره‌مندباشند دربرابربيمارى‌هاهمگى‌پرقدرت وپرمقاومت‌خواهند بود.
امّا هنگامى كه وضع غلط نظام اجتماعى يك جامعه و استثمار حاكم بر آن به يكى آن قدر امكانات مى‌دهد كه حتّى سگ و گربه خانگيش داراى پزشك و درمان و دارو است امّا ديگرى ابتدايى ترين وسيله بهداشى را براى پرورش نوزادش ندارد چنين صحنه‌هاى ناگوار، فراوان به چشم مى خورد. به جاى اين كه در اين گونه موارد ايراد بر كار خدا بگيريم بايد ايراد بر كار خود بگيريم.بايد به ظالم بگوييم ظلم مكن.
و بايد به مظلوم بگوييم زير بار ظلم مرو!

 

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

علت مشکلات زندگی چه می باشد؟

 

و بايد كوشش كنيم كه همه افراد يك جامعه از حداقل وسايل بهداشتى و درمانى و غذا و مسكن و فرهنگ و آموزش و پرورش بهره مند باشند.
خلاصه اين كه نبايد ما گناه خود را به گردن نظام خلقت بيندازيم.
كى‌خداوندبه ماچنين‌زندگى راتحميل‌كرده؟ وكجا چنين نظامى را توصيه فرموده است؟
البته او ما را آزاد آفريده، چرا كه آزادى رمز تكامل و ترقّى ماست.
ولى اين ماييم كه از آزادى خود سوءِ استفاده مى‌كنيم و ظلم و ستم بر ديگران روا مى‌داريم ونتيجه اين ظلم وستم به صورت نابسامانى‌هاى اجتماعى خودنمايى مى‌كند.
امّا متأسّفانه اين اشتباه دامن گير گروه زيادى شده و حتّى نمونه‌هاى آن در اشعار شعراى معروف ديده مى‌شود.

 

نظرات سازنده خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 

بخش دین و مذهب   مجله اینترنتی گلدن پدیا


برچسب ها : ,
دسته بندی : دین و مذهب
ارسال دیدگاه