خبرهای ویژه

» دین و مذهب » سرچشمه ظلم چيست؟ علت ظلم در دنیا چه می باشد؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۳۰ - ۱۳:۱۲

 کد خبر: 3229
 146 بازدید

سرچشمه ظلم چيست؟ علت ظلم در دنیا چه می باشد؟

علت بوجود آمدن ظلم در دنیا چه می باشد؟ سرچشمه ظلم چيست؟ شناخت عواملی که باعث ظلم می شوند ما در دوری از این عمل ناپسند یاری خواهد کرد. برای دریافت پاسخ این سوالات این مقاله را از دست ندهید.

سرچشمه ظلم چيست؟ علت ظلم در دنیا چه می باشد؟

سرچشمه ظلم چيست؟ علت ظلم در دنیا چه می باشد؟

 

 

 

سرچشمه «ظلم» يكى از امور زير است:

۱) جهل:

گاهى آدم ظالم به راستى نمى داند چه مى‌كند، نمى داند حق كسى را پايمال مى سازد، و از كار خود بى خبر است.

 

۲) نياز;

گاه نياز به چيزهايى كه در دست ديگران است انسان را وسوسه مى‌كند كه دست به اين عمل شيطانى بزند، در حالى كه اگر بى نياز بود در اين گونه موارد دليلى بر ظلم نداشت.

 

۳) عجز و ناتوانی;

گاه انسان مايل نيست در اداى حق ديگرى كوتاهى كند امّا قدرت و توانايى اين كار را ندارد، و ناخواسته مرتكب «ظلم» مى‌شود.

 

۴) خودخواهى، كينه توزى و انتقام جويى;

گاه هيچ يك از عوامل فوق در كار نيست، امّا «خودخواهى» سبب مى‌شود كه انسان به حقوق ديگران تجاوز كند، و يا «حسّ انتقام جويى» و «كينه توزى» او را وادار به ظلم و ستم مى‌كند، و يا روح «انحصارطلبى» سبب تعدّى به ديگران مى‌شود… و مانند اينها.

امّا با توجّه به اين كه هيچ يک از اين صفات زشت، و اين نارسايى‌ها و كمبودها در وجود مقدّس خداوند راه ندارد زيرا او به همه چيز عالِم، و از همه بى نياز، و بر هر چيز قادر، و نسبت به همگان مهربان است، معنى ندارد مرتكب ظلمى‌ شود.

 

 

 

سرچشمه ظلم چيست؟

سرچشمه ظلم چيست؟

 

 

عدالت خداوند;

او وجودى است بى انتها و كمال او نامحدود است از چنين وجودى جز خير و عدالت، جز رأفت و رحمت سرچشمه نمى‌گيرد. و اگر بدكاران را كيفر مى‌دهد در حقيقت نتيجه اعمال آنهاست، كه به دست آنها مى‌رسد، همانند كسى كه بر اثر استعمال موادّ مخدّر يا نوشيدن مشروبات الكلى به انواع بيمارى‌هاى كشنده مبتلا مى گردد. قرآن مجيد مى‌گويد: «هَلْ تُجْزَوْنَ إِلَّا مَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ»( نمل، ۹۰) ترجمه: آيا جزاى شما چيزى جز اعمال شما هست؟

از قديم ترين ايام تا امروز گروهى از ناآگاهان بر عدالت خدا خرده گرفته اند، و مسائلى را مطرح نموده اند كه به اعتقاد آنها با عدالت خدا سازگار نيست، و حتّى گاه آنها را نه تنها دليل بر نفى عدالت كه دليلى بر انكار وجود خدا پنداشته اند! ازجمله، وجود حوادث ناگوار مانند طوفان‌ها و زلزله‌ها و مصائب ديگر كه همگانى است. و همچنين تفاوت‌هايى كه در ميان انسان‌ها ديده مى‌شود. و نيز شر و آفت‌هايى كه دامن انسان يا نباتات و موجودات ديگر را مى گيرد.

 

 

سرچشمه ظلم چيست؟

سرچشمه ظلم چيست؟

 

 

 

قضاوت نسبى و معلومات محدود;

معمولا همه ما در قضاوت‌هاى خود و تشخيص مصداق‌ها روى رابطه اى كه اشياء با ما دارند تكيه مى‌كنيم. مثلا مى گوييم فلان چيز دور يا نزديک است يعنى نسبت به ما.
يا فلان كس قوى يا ضعيف است، يعنى با مقايسه به وضع روحى يا جسمى ما، او داراى چنين حالتى است. در مسائل مربوط به خير و شر و آفت و بلا نيز داورى مردم غالباً همين گونه است.

مثلا اگر بارانى در سطح منطقه ببارد، ما كار نداريم كه تأثير اين باران در مجموع چگونه بوده است، ما تنها به محيط زندگى و خانه و مزرعه خودمان، و يا حداكثر شهرمان نگاه مى‌كنيم، اگر اثر مثبتى داشته مى گوييم نعمت الهى بود، اگر منفى بوده برچسپ «بلا» بر آن مى‌گذاريم.

هنگامى كه ساختمان فرسوده ای را براى نوسازى ويران مى كنند و ما به عنوان يك راهگذر تنها از گَرد و غبار آن سهمى داريم مى گوييم چه حادثه شرى است، هر چند در آينده در آنجا بيمارستانى ساخته شود كه افراد ديگرى از آن استفاده كنند، و هر چند در مثال باران، در مجموع منطقه اثرات مثبتى پيدا شده باشد.

 

 

سرچشمه ظلم چيست؟

سرچشمه ظلم چيست؟

 

 

مثال بیشتر جهت درک بهتر;

در قضاوت سطحى و عادى نيش مار را آفت و شر می دانیم، بى خبر از اين كه همين نيش و زهر يك وسيله مؤثّر دفاعى براى اين حيوان است، و غافل از اين كه گاهى از همين زهر، داروهاى حيات بخش مى سازند كه جان هزاران انسان را نجات مى‌دهد.

بنابراين اگر ما بخواهيم گرفتار اشتباه نشويم بايد به معلومات محدود خود نگاه نكنيم، و در قضاوت‌ها تنها روى روابط اشيا با خودمان ننگريم بلكه تمام جوانب را در نظر بگيريم و قضاوت همه جانبه كنيم.

اصولا حوادث جهان مانند حلقه‌هاى زنجير به هم پيوسته است: طوفانى كه امروز در شهر ما میوزد و باران سيل آسائى كه فرو مى ريزد يك حلقه از اين سلسله طولانى است كه با حوادث نقاط ديگر كاملا به هم مربوط است، و همچنين با حوادثى كه در «گذشته» روى داده يا در «آينده» روى مى‌دهد ارتباط دارد.
نتيجه اين كه انگشت روى يك قسمت كوچك گذاردن و درباره آن قضاوت قطعى كردن از منطق و عقل دور است. آنچه قابل انكار است آفرينش «شر مطلق» است امّا اگر چيزى از جهاتى خير و از جهاتی دیگر شر است و خير آن غلبه دارد بى مانع است، يك عمل‌جرّاحى ازجهاتى‌ناراحت‌كننده و ازجهات بيشترى‌مفيداست بنابراين‌خيرنسبى است.پس سعی کنید قضاوت های زودهنگام را برای همیشه فراموش کنید.

 

 

 

سرچشمه ظلم چيست؟

سرچشمه ظلم چيست؟

 

 

 

توضیح بیشتر;

باز براى توضيح بيشتر به مثال زلزله دقّت مى‌كنيم: درست است كه در يك نقطه ويرانى‌هايى به بار مى آورد امّا ارتباط زنجيره اى آن را با مسائل ديگر در نظر بگيريم چه بسا قضاوت ما عوض شود.

آيا زلزله مربوط به حرارت و بخارات درون زمين است يا مربوط به جاذبه ماه كه پوسته خشك و جامد زمين را به سوى خود مى كشد و گاه مى شكند، و يا مربوط به هر دو است؟

دانشمندان نظرات گوناگونى اظهار كرده اند. ولى هر كدام اينها باشد بايد آثار ديگر آن را در نظر گرفت، يعنى بايد بدانيم كه حرارت درون زمين چه اثرى در ايجاد منابع نفتى كه مهم ترين ماده انرژى زا در عصر ماست و همچنين توليد زغال سنگ و مانند آن مى‌گذارد؟! بنابراين خير نسبى است.
و نيز جزر و مد حاصل از جاذبه ماه در درياها چقدر براى زنده نگاه داشتن آب درياها، و موجودات آن و گاه آبيارى سواحل خشك در آنجا كه آبهاى شيرين به دريا مى ريزد تأثير دارد، آن نيز خير نسبى است.

اينجاست كه مى فهميم قضاوت‌هاى نسبى و معلومات محدود ماست كه اين امور را به صورت نقاط تاريک در صحنه آفرينش جلوه گر ساخته است، و هر قدر در ارتباط و پيوند حوادث و پديده‌ها بيشتر بينديشيم به اهميّت آن مطلب آشناتر مى شويم.

قرآن مجيد به ما مى‌گويد:«وَمَا أُوتِيتُم مِّنَ الْعِلْمِ إِلَّا قَلِيلًا»( اسراء، ۸۵) ترجمه: بهره شما از علم و دانش اندك است و با اين علم و دانش اندك نبايد در قضاوت عجله كرد.

 

 

 

 

 

حوادث ناخوشايند و هشدارها;

همه ما افرادى را ديده ايم كه وقتى غرق نعمتى مى‌شوند گرفتار «غرور و خودبينى» مى گردند، و در اين حالت بسيارى از مسائل مهم انسانى و وظايف خود را به دست فراموشى مى سپارند.

و نيز همه ما ديده ايم كه در هنگام آرام بودن اقيانوس زندگى و راحتى و آسايش كامل چگونه يك حالت «خواب زدگى و غفلت» به انسان دست مى‌دهد كه اگر اين حالت ادامه يابد، منجر به بدبختى انسان مى گردد.

بدون شك قسمتى از حوادث ناخوشايند زندگى براى پايان دادن به آن حالت غرور، و از بين بردن اين غفلت و خواب زدگى است.

حتماً شنيده ايد كه رانندگان با تجربه از مسیرهای صاف و هموار كه خالى از هر گونه پيچ و خم و فراز و نشيب و گردنه‌هاست شكايت دارند، و اين جادّه‌ها را خطرناك توصيف مى كنند، چرا كه يكنواختى اين جاده‌ها سبب مى‌شود راننده در يك حال به خواب زدگى فرو رود، و درست در اينجاست كه خطر به سراغ آنها مى آيد.

 

 

تبدیل حوادث به فرصت;

 ديده شده در بعضى از كشورها در اين گونه جادّه‌ها، فراز و نشيب‌ها و دست اندازهاى مصنوعى ايجاد مى كنند تا جلو اين گونه خطرات را بگيرند. مسير زندگانى انسان نيز عيناً به همين گونه است. اگر زندگى فراز و نشيب و دست اندازى نداشته باشد و اگر گه گاه حوادث نامطلوبى پيش نيايد، آن حالت غفلت و بى خبرى از خدا و از سرنوشت و از وظائفى كه انسان بر عهده دارد حتمى است. هرگز نمى گوييم انسان بايد با دست خود حوادث ناخوشايند بيافريند و به استقبال ناراحتى‌ها برود، چرا كه هميشه اين امور در زندگى انسان بوده و هست، بلكه مى گوييم بايد توجه داشته باشد كه فلسفه قسمتى از اين حوادث اين است كه جلو غرور و غفلت را كه دشمن سعادت او است بگيرد.

باز تكرار مى‌كنيم ما نبايد با دست خود براى خودمان مشكل و حادثه بيافرينيم، امّا با اين حال بسيار مى‌شود كه حوادث سخت و ناگوار اراده ما را قوى و قدرت ما را افزايش مى‌دهد، درست همانند فولادى كه به كوره‌هاى داغ مى برند و آبديده و مقاوم مى‌شود ما هم در كوره اين حوادث آبديده و مقاوم مى شويم.

جنگ چيز بدى است ولى گاهى يك جنگ سخت و طولانى استعداد يك ملّت را شكوفا مى‌كند، پراكندگى رامبدّل به‌وحدت وعقب ماندگى‌ها را به سرعت جبران مى‌نمايد.
يكى از تاريخ نويسان معروف غرب مى‌گويد: «هر تمدن درخشانى در طول تاريخ در نقطه اى از جهان ظهور كرده به دنبال اين بوده است كه يك كشور مورد هجوم يك قدرت بزرگ خارجى قرار گرفته، و نيروهاى خفته آنها را بيدار و بسيج كرده است»!

 

 

 

سرچشمه ظلم چيست؟

سرچشمه ظلم چيست؟

 

 

واکنش مختلف افراد به حوادث;

واكنش همه افراد و همه جامعه‌ها در برابر حوادث تلخ زندگى يكسان نيست. گروهى گرفتار يأس و ضعف و بدبينى مى‌شوند و نتيجه منفى مى‌گيرند، امّا افرادى كه زمينه‌هاى مساعد دارند در برابر اين حوادث تحريك و تهييج شده به حركت درمى آيند و مى‌جوشند و مى خروشند، و نقاط ضعف خود را به سرعت اصلاح مى كنند.
منتها چون در اين گونه موارد بسيارى از مردم قضاوت سطحى مى كنند تنها تلخى‌ها و سختى‌ها را مى بينند و امّا آثار مثبت و سازنده را ناديده مى‌گيرند.

ادّعا نمى‌كنيم همه حوادث تلخ زندگى در انسان چنين اثرى دارد ولى حداقل قسمتى از آنها چنين است. شما اگر زندگى نوابغ جهان را مطالعه كنيد، مى بينيد تقريباً همه آنها در ميان مشكلات و ناراحتى‌ها بزرگ شدند، كمتر مى توان افراد نازپرورده اى را پيدا كرد كه در زندگى نبوغى از خود نشان داده باشند و به مقام والائى برسند،

فرماندهان بزرگ نظامى آنهایی هستند كه ميدان‌هاى نبرد سخت و طولانى ديده اند، مغزهاى متفكر اقتصادى آنهایی هستند كه در بازارهاى بحران زده اقتصادى گرفتار شده اند. در قرآن مجيد چنين مى خوانيم «فَعَسَى أَن تَكْرَهُوا شَيْئًا وَيَجْعَلَ اللَّهُ فِيهِ خَيْرًا كَثِيرًا» (نساء، ۱۹) ترجمه: اى بسا چيزى را ناخوشايند بشمريد امّا خداوند در آن خير فراوان قرار دهد.

 

 

سرچشمه ظلم چيست؟

                                                                    سرچشمه ظلم چيست؟

 

 

بخش دین و مذهب   مجله اینترنتی گلدن پدیا


برچسب ها : ,
دسته بندی : دین و مذهب
ارسال دیدگاه